Güncel Bilgiler

Keman Tutuş Tekniği

Üç Adımda Doğru Keman Tutuş Tekniği

Kemanı doğru tutmak, kemanı iyi çalabilmenin ilk ve yegane kuralıdır denebilir. Kemanı yanlış tutarak çalmaya çalışmanın belirtisi vucudumuzda belli bir süre sonra hissedeceğimiz ağrılar olacağı gibi, aynı zamanda kemanı yanlış tutarak çalmaya çalışmak, belli bir süre sonra bireyi kemanı çalamaz hale getirecektir. Bu bilgiler ışığında, doğru keman tutuşunun ne denli önemli olduğunu az çok ifade etmeye çalışıyoruz.

Kemanı Doğru Şekilde Nasıl Tutacağım?

1. Öncelikle kemanı, gövdesi üzerinde bulunan f deliklerinin alt kısmından sol elle kavrayarak rahat bir şekilde kaldırmalıyız.

Kemanda Sol El Durusu

2. Bir sonraki adımda, kemanı gövdesine zarar vermeden kaldırıp, daha sonra köprücük kemiğimize paralel bir pozisyona getirmeliyiz.

Kemanda Yatay Tutus

3. Üçüncü adımda kemanı köprücük kemiğimize paralel bir pozisyona yerleştirip sonrasında kemanın üzerinde bulunan çenelik kısmına çenemizi tam oturacak bir şekilde dayamamız gerekmektedir..Çenemizi keman üzerindeki çeneliğe tam oturtmak için boynumuzu hafif bir şekilde sola doğru eğmemiz gerekebilir.

Kemanın Ceneye Dayama Sekli

Tüm bu işlemleri denemeden önce, keman üzerinde çenelik olduğundan emin olmalıyız. Aksi takdirde çenemizde zedelenmeler meydana gelecektir.

Bu yazımızda keman derslerine başlamak isteyen ya da başlayanların öğrenmesi gereken en temel konu olan kemanı doğru tutuş tekniğini basit ve anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalıştık.

Keman Tutuş Tekniği

İzmir’in En İyi Keman Kursu İşte Burada:

Keman Kursu İzmir

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Keman Nasıl Akort Edilir?

Keman Akordu Nasıl Yapılır? Eğer siz de keman çalmayı yeni öğrenenlerden biri iseniz, sizin için hayati önem taşıyan bir konudan...

Kapat