Güncel Bilgiler

Keman Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Keman Eğitiminde Sıkça Sorulan Sorular

Bu yazımızda keman eğitimi almak isteyenlerin sıkça sorduğu sorulara açıklayıcı net yanıtlar vermek istiyoruz.

Kemanı Ne Kadar Sürede Öğrenirim?

Kursiyerlerin sıklıkla sordukları soruların başında bu soru gelmektedir. Keman öğrenimi yeni başlayanlara zor görünse de diğer yaylı çalgılara göre daha daha hızlı bir öğrenim süreci gösterir. Bunun başlıca sebebi çok popüler bir çalgı olması ve bu nedenden dolayı eğitici materyalin fazlalığıdır. Diğer bir deyişle keman öğretim teknik metotlarının fazla olmasıdır. Keman diğer yaylı çalgılar gibi bilinçli, donanımlı, iyi aktarıcı bir eğitmen eşliğinde düzenli ve doğru çalışmayla yaklaşık 3 ay gibi bir zamanda öğrenilebilir. Kişi isteğine yönelik parçaları bu süre zarfında çalabilir hale gelecektir. Tabi bu çalma arzusu sadece istekle kalmayıp öğrencinin kendi disiplinli çalışma planı yapmasıyla oluşur.

Neden Keman Eğitimi Almalıyım?

Kemandan bahsettiğimiz zaman, aklımıza ilk gelen şey belki de sayısız besteler yazılan solo bir enstrüman olmasıdır. Bunun yanı sıra kemanın,  her tarzda ister amatör ister profesyonel müzik guruplarında yer alıp boy gösterebildiğini neredeyse herkes bilir.. Keman eğitimi süresince birey kişisel gelişim olarak çok büyük bir mesafe katedecektir. Bunun nedeni keman eğitimin insanı çoklu düşünce yöntemine zorlayacak olmasıdır. Birey keman çalarken aynı anda birden çok şeyi yaparak beynini yönetmeyi ve bölmeyi öğrenecektir. Bunlar başlıca doğru keman tutuşu, sağ el yay tekniğini çalarken bozulmaması aynı zamanda doğru nota okuma ve metronomu iyi dinleyip ritim uyumsuzluğu yapmamaktır denebilir. Tüm bunları doğru bir şekilde yapan bir öğrenci hem görsel olarak hem de işitsel olarak kendini belli gösterecektir. Dolayısı ile keman çalan birey, çaldığı herhangi bir eserden daha çok keyif alacak ve kemana olan bağlılığı arttığı gibi dinleyicilere de bir o kadar keyif verecektir. Kısacası, kendi stilinizi, duygularını ifade etmek keman çalmak ile hem keyifli hem de eğiticidir.

Keman Çalışmasında Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Noktalar Nedir?

Öncelikle keman çalışması yapılacak olan yerin sessizliği çok önemlidir. Sessiz ortamda çalışmak, yapacağımız işe odaklanmamızı ve  kendinizi kemana, notalara daha iyi vermemizi sağlar. Keman çalışmaya başlamadan önce eğer ayakta duruyorsanız, yere sağlam basmanız gerekir. Keman solda dururken, vücut dimdik karşıya bakar pozisyonda olmalıdır. Eğer oturuyorsanız da aynı ayakta olduğu gibi ayaklarınızın yere sağlam basmasına özen göstermeli ve bununla birlikte sırtınıza bir destek almayarak sandalyenin uç kısmında oturmanız gerekmektedir. Bu uygulamaların hepsini doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra çalışmaya başlamamız, doğru çalmak için bir kriterdir. Aynı zamanda, keman çalışırken takıldığınız yerlerde başa dönmek yerine takıldığınız ölçüyü çalışmanız gerekmektedir.

Ayrıca, önemli bir not olarak eklemeliyiz ki bir parçayı takılmadan çalıp bitiremiyorsanız bu sizin o parçayı henüz çalamadığınız anlamına gelir.

Güvenilir Keman Eğitimi Hakkında Bilgi Almak İstiyorum?

Perla Sanat olarak ücretsiz bilgilendirme ve deneme derslerini seve seve vermekteyiz. İzmir’de keman kursu arayışı içinde olan ve bu konuda ayrıntılı bilgi almak isteyen herkesi bekleriz.

İzmir’de Keman Kursu mu Arıyorsunuz?

İzmir’in en kaliteli keman kursu işte bu adreste:

Keman Kursu İzmir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Keman Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

Keman Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır? Uzun süredir keman çalan herkesin bileceği üzere keman temizliği ve keman bakımı, sahnede kendinizi...

Kapat