Keman Boyutları ve Seçimi

keman-boyutlari

Keman Boyutları – Hangi Boyutta Keman Seçilmeli?

Keman eğitimine başlamak istiyorsunuz. Gerek internette, gerek müzik marketlerde keman fiyatı araştırmalarına girdiniz. Ancak karşınıza 1/8, 1/4, 1/2, 3/4 ve 4/4 keman gibi terimler çıkıyor.. Keman ölçüsü veya keman boyutu ne anlama gelir? Açıklamak istedik..

Keman Boyutları Neye Göre Düzenlenmiştir?

Keman boyutları her yaş için standart değildir. Nedenine gelirsek, her bireyin gelişim hızı, boy, el, kol ve parmak uzunlukları gibi fiziki özellikleri farklıdır. Dolayısı ile en iyi metod, kemanı çalacak kişinin her boyuttaki kemanı denemesi ve kendine en uygun boyutu keşfetmesidir.

Genellemek gerekirse, ortalama olarak keman boyutlarını şu şekilde ayırabiliriz:

1/8 Ölçü – (4-6 Yaş Grubu)

1/4 ÖlçüÇeyrek Keman –  (6-8 Yaş Grubu)

1/2 ÖlçüYarım Keman –  (8-10 Yaş Grubu)

3/4 ÖlçüÜç Çeyrek Keman – (10-13 Yaş Grubu)

4/4 ÖlçüTam Keman – (13 ve Üzeri Yaş Grubu)

Doğru Keman Boyutunu Nasıl Bulurum?

Doğru keman boyutunu bulmak için şu yolu izlemelisiniz: Denemek istediğiniz kemanı sol köprücük kemiğimize paralel bir şekilde yerleştirdikten sonra kemanın üzerinde bulunan çenelik kısmına çenemizi sağlam bir şekilde dayamalıyız. Bu pozisyonda sol elimiz keman sapı üzerinde bulunan tuşeye tam anlamı ile hakimiyet sağlamalıdır. Diğer değişle, sol elimiz ve parmaklarımızın boyutu eğer keman sapının sonuna kadar yetişmiyorsa, denediğiniz keman size büyük gelmektedir.

Ülkemizde çocuk yaşta keman kursuna başlayanlar genellikle 3/4 keman almakta ve ergenlik çağı ile birlikte 4/4 ölçüde yani tam kemana geçiş yapmaktadır.

Siz de kendinize en uygun olan keman ölçüsünü deneyerek, yaşınızı ve fiziki özelliklerinizi göz önüne alarak seçmelisiniz.

Keman Boyutları

İzmir’in En İyi Keman Kursu Bu Adreste:

Keman Kursu İzmir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir