Güncel Bilgiler

İlk Defa Keman Alacaklara Tavsiyeler!

Doğru Keman Nasıl Seçilir?

İzmir’de yeni bir keman kursuna başlayacağım, keman almak istiyorum, ancak nasıl bir keman seçeceğim? İzmir’de keman fiyatları ne durumdadır? Şeklinde sorularınız varsa bu yazımız size göre..

İlk Defa Keman Alacağım, Acaba Hangi Hususlara Dikkat Etmeliyim?

Keman kursuna yeni başlayanlara tavsiyemiz özellikle İzmir piyasasında en az 150- 200 lira ve üstü bir bütçe ayırmanız yönünde.. Unutmayalım ki fiyatlar zamana göre ve satıcıya göre değişecektir. Keman fiyatlarını hangi kriterler belirler diyorsanız, en önemli kriter gövdede kullanılan ağacın türü ve kemandaki işçilik kalitesidir.. İster el imalatı bir keman alın, ister fabrikasyon üretim bir keman seçin, aynı kriter ikisi için de geçerlidir. Ayrıca kemanda ön ve arka gövdede herhangi bir çatlak olmaması, en önemli parçalardan biri olan eşiğin dik bir şekilde durması, kemanda akortu sağlayan vurguların ve fikslerin sağlam bir şekilde imal edilmiş olması gibi kriterler de alacağınız kemandan çıkan sesin kalitesini ve ses tınısını etkileyecektir.

Bununla birlikte son zamanlarda dikkatimizi çeken diğer bir unsur özellikle ucuza keman alındığında keman yayı yamuk çıkmaktadır. Çok basit bir şekilde herkesin kontrol edebileceği bu hususu açıklamak gerekirse; yayın yamuk olup olmadığını anlamak için yayı gözünüzün hizasından düz bir şekilde uzatarak basit bir şekilde düz olup olmadığını kontrol ediniz! Yamuk bir yay ile keman çalınabilir, ancak kişi belli bir seviyeye geldiğinde yamuk bir yay ile istediği sesleri tam olarak alamayacağı gibi, el ve yay tekniklerini de doğru şekilde uygulayamaz!

Keman alacaklara yönelik diğer bir tavsiyemiz ise mutlaka yastık kullanmaları! Aksi durumlarda özellikle yeni başlayanların fiziksel yapıları alışık olmadığı için yara ve morarmalar oluşabilir.

Kısacası toparlamak gerekirse, kemanda saydığımız tüm bu kriterler ne kadar iyi ise, çalgı aletinin armonisi, kullanım ömrü ve fiyatı da doğru orantılı olarak artacaktır.

Keman Fiyatları İzmir

En Uygun Fiyata En İyi İzmir Keman Kursu Bu Adreste:

Keman Kursu İzmir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.