Güncel Bilgiler

Keman Nasıl Akort Edilir?

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Eğer siz de keman çalmayı yeni öğrenenlerden biri iseniz, sizin için hayati önem taşıyan bir konudan söz açmak istiyoruz; keman akordu! İster keman çalın, ister farklı bir enstrüman farketmez! Müzik eğitimine yeni başlayanlar için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri şüphesiz müzik kulağı gelişiminin sağlıklı ilerlemesidir. Eğer çalgı aletiniz akort edilmemiş ise, eğitim sürecinizde yanlış sesler alacaksınız ki bu durumda müzik kulağı gelişiminiz tam anlamı ile risk altında olacaktır.. Tam da bu nedenden dolayı özellikle kemana yeni başlayanlar yeni aldıkları bir kemanı öncelikle akort etmeyi öğrenmelidir. Eğitim sürecinizin ilerleyen zamanlarında zaten kulağınızın hassasiyeti artacağı için akordu kaçmış bir çalgıyı hemen farkeder hale geleceksiniz!

Keman Nasıl Akord Edilir Video ile Öğrenelim:

Keman Akort Sistemleri Hakkında Bilgi

Keman akordu için başlıca iki farklı sistem kullanılır:

1. Klasik Batı Müziği parçaları çalmak için yapılan keman akordu.

2. Türk Müziği çalmak için yapılan keman akordu.

Klasik Batı Müziği çalanlar genellikle kemanı pesten tize, yani kalından inceye doğru G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) sıralaması ile akort ederler iken, Türk Müziği icra edenler kemanı daha çok tercih edilen metot olan G(Sol) – D (Re) – A ( La) – D (Re)  sıralaması ile ya da yine batı müziği ile aynı şekilde G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) şeklinde de akort edebilirler.

Ancak unutulmamalıdır ki Türk Müziği ile Batı Müziğindeki notaların ses karşılıkları birbirleri ile aynı değildir.

Açıklamak gerekirse, G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) sıralaması ile akort edilen bir kemanın ses karşılığı Türk Müziğinde C (Do) – G (Sol) – D (Re) – E ( La) olacaktır. Aynı şekilde G(Sol) – D (Re) – A ( La) – D (Re) dizilimi ile akort edenler için ise Türk Müziğinde karşılık gelen akorlar C (Do) – G (Sol) – D (Re) – G (Sol) olacaktır.

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Keman akort etmek için öncelikle kemanımızın tellerini numaralandıralım:  Bilindiği gibi keman 4 tellidir ve bu teller yukarıdan aşağı yani pesten tize doğru 1.2.3.4. tel şeklindedir.

Keman akordu için;

1. Tel – G (Sol)
2. Tel – D (Re)
3. Tel – A (La)
4. Tel – E (Mi)

Tuner adıyla da geçen dijital akort aletlerini kullanırken batılı notasyon kullanacağımız için, kemanımızda sol teli çalındığında, cihazın ekranında G ( Sol) notasını görmemiz gerekir.

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.