Keman Fiyatları

Keman Fiyatları İzmir’de Ne Kadar?

Keman eğitimine yeni başladınız, ya da kemanınızı değiştireceksiniz.. Ne kadar bütçe ayırmanız gerekli? İyi bir kemanın özellikleri nelerdir?

Giriş Seviyesi Keman Fiyatları Ortalama Ne kadar?

Keman’a yeni başlıyorsak, ortalama olarak giriş seviyesinde bir kemanı 200 – 300 tl aralığında seçmenizi tavsiye ederiz. Giriş seviyesinde sizi tatmin edecek kemanlara örnek vermek gerekirse Valencia V160, Vivaldi VL-904 vb. örnek verilebilir.. Eğer hali hazırda giriş seviyesi bir kemanınız var ve kendinizi geliştirme yolunda ilerliyorsanız, sizi tatmin edecek kategorideki kemanlar 350- 500 tl’den başlamaktadır. Bu kategoriye Valencia V400, Rösler RS3A vb. marka ve modelleri örnek verebiliriz.. Örnek verilebilecek marka ve model sayısının bu kadar kısıtlı olmadığını hatırlatmakla birlikte, geri kalan markaları sizin araştırmanıza ve kullanıcı yorumlarına bırakıyoruz. Ayrıca fiyatların dolara endeksli olduğunu ve zamanla farklılık göstereceğini unutmayalım. Şimdi keman fiyatlarını belirleyen en önemli unsurlara değinerek bilinçli bir tüketici oluşturalım:)

İyi Bir Keman Nasıl Seçilir?

Keman, çoğumuzun hayallerini süsleyen büyülü enstrüman..İyi bir keman almak ve artık siz de bu güzel enstrümanı çalmak istiyorsunuz. Araştırmalara başladınız. Karşınıza çıkan tonlarca farklı marka içinde iyi olanı nasıl seçerim sorusu kafanızı kurcalıyor?

Öncelikle keman gövdesindeki ağacın malzeme kalitesi ilk önemli unsurdur denebilir.. Bu kural hem fabrikasyon kemanlar, hem el imalatı kemanlar için geçerlidir. Örneğin, iyi bir kemanda tuşe, çenelik, burgular ve kuyruk abanoz ağacı, gül ağacı veya akçaağaç olması tercih sebebidir. Bunun yanında ön kapak ladin ağacı, gövde ve yanlar ise kelebek olması yine iyi bir tercih sebebidir.

Keman seçiminde başlıca diğer kriterleri saymak gerekirse: kemanın ön ve arka gövdesinde herhangi bir çatlaklık bulunmaması, eşiğin dik bir şekilde durması, keman akordunu sağlayan vurguların ve fikslerin sağlamlığı, kemanın bir parçası olan yayın yamuk olmaması denebilir..

Fabrikasyon imalat kemanların yanı sıra el yapımı kemanda ağaç kalitesinin yanı sıra el işçiliğinin önemi ortaya çıkmaktadır. İnce işçiliği yani yapım ustalığı ne kadar iyi ise enstrümanın armonisi, ses tınısı ve fiyatı da doğru orantılı olarak artacaktır. Keman alırken en sağlıklı yöntem, tüm bu saydığımız kriterleri göz önünde bulundurmaktan geçer.

Herkese bol müzik dolu günler dileriz.

İzmir’de Keman Fiyatları için:

Keman Fiyatları İzmir

2 thoughts on “Keman Fiyatları

  1. izmirde keman kursu almak istiyorum araştırdım sizin yazılarını çok faydalı buldum keman fiyat temini konusunda yardımcı olurmusunuz şimdiden ilginize teşekkür ederim.

    1. Merhaba Çiğdem Hanım,

      Bizimle iletişime geçerseniz uygun fiyatlı keman önerileri hakkında size seve seve yardımcı oluruz.

      Teşekkürler

Comments are closed.