Güncel Bilgiler

Keman Bakımını Nasıl Yapmalıyım?

Keman Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Uzun süredir keman çalan herkesin bileceği üzere keman temizliği ve keman bakımı, sahnede kendinizi iyi hissetmeniz, doğru sesleri almanız, ve kemanınıza olan bağlılığınızın artması için tartışılmaz bir gerekliliktir.

Kullandıkça kemanımız, dış etkilerden dolayı tozlanma ve kirlenmeye maruz kalacak, ayrıca tellerdeki reçinenin gövdeye sıçraması ile gövde üzerinde reçine birikimi meydana gelecektir. Bu durum zamanla kemandan alacağımız ses tınısını bozar hale gelebilir. Bundan dolayıdır ki belirli periyotlarla kemanımızın bakımını yapmamız, hem ses kalitesini arttıracak, hem de kemanın ömrünü uzatacaktır.

Kemanımı Nasıl Temizlerim?

Keman temizliğine öncelikle, kemanın gövde yüzeyini çok hafif nemlendirilmiş bir bez yardımıyla dikkatli bir şekilde silerek başlayabiliriz.. Kemanın cilasına zarar vermemek için alkol, tiner ya da aşındırıcı etkisi olan sıvılar kullanmamaya özen göstermeliyiz. Bunun yanında internetten ya da müzik marketlerden kolaylıkla temin edebileceğiniz temizlik kitlerini de kullanabilirsiniz. Ancak tekrarlamak gerekirse, alacağınız hiçbir temizlik maddesi, aşındırıcı içermemelidir.

İkinci adımda Arşe yani  keman yayının temizliğidir.  Önce, topuk vidasından gevşetilir. Her kullanımda yayda reçine birikimi olacağı için kısa zamanlamalarla yaydaki reçine artıklarını pamukla ya da mikrofiber bir bez ile silinerek temizlemeliyiz. Arşe üzerindek kıllarda zamanla renk değişimi ve izler meydana gelebilir. Bu izleri  nemli  bir bezle veya sabunlu suyla temizleyebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken konu kılların ıslak kalmamasıdır.

Kemanı Cilalamak Gerekli Mi?

Kemanımızın ömrünü uzatmak istiyorsak, piyasada ya da google’da ince bir araştırma yaptıktan sonra saf carnauba oto cilası bulup, belli periyotlarla keman gövdesini sünger yardımı ile cilalayıp, yine mikrofiber bir bez ile parlatarak gövdedeki boya ve verdiğin ömrünü arttırabiliriz. Doğal carnauba cilası, boya tarafından emilebilen bir madde olduğu için, kemanımızın boyası üzerinde dayanıklılık ve parlaklık sağlayacaktır.

Keman bakımı ve Temizliği

İzmir’de Keman Kursu mu Arıyorsunuz?

Hemen şimdi tıkla, en iyi Keman Kursu İzmir fırsatını yakala:

Keman Kursu İzmir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kemanın Yapısı

Kemanın Yapısı Nasıldır? Keman hepimizin bildiği gibi perdesiz, 4 teli bulunan yaylı çalgılar ailesinin en küçük üyesidir. Popülaritesi yüksek bir...

Kapat